Ana içeriğe atla

Sektörle Üniversitede İlk Temas

WanTED Kariyer Günleri’nde 1000’den Fazla Mülakat, 2000’e Yakın İş Dünyası / Öğrenci Teması Gerçekleştirildi

TED Üniversitesi (TEDÜ), öğrencilerinin sektörle olan ilk temasını henüz üniversitedeyken gerçekleştirmesi amacıyla son 7 yıldır çeşitli kariyer etkinlikleri düzenliyor. TEDÜ kariyer etkinlikleri adaylara birden fazla iş ve staj seçeneğini bir arada sunarken, aynı zamanda deneyimli profesyonellerin tecrübelerinden yararlanmalarını sağlıyor. Son olarak 11-13 Nisan’da gerçekleştirilen 7. WanTED Kariyer Günleri’nde 1000 e yakın öğrenci, kendi kariyer yolculuğu için farklı yuvarlak masa toplantılarında çeşitli sektörlerin önemli oyuncularıyla tanışma ve mülakat deneyimi yaşama fırsatı yakaladı.

TED Üniversitesi, Üniversite Kariyer Etkinliklerinde Bir İlki Gerçekleştirdi

WanTED Kariyer Günleri, dünyanın en eski ve en etkili öğrenme yöntemi olan Usta - Çırak ilişkisinin temellerini atan Yuvarlak Masa Deneyim Paylaşımı etkinlikleri sayesinde üniversite kariyer etkinliklerinde bir ilki gerçekleştirerek, öğrenciler ve profesyoneller arasında bir networking etkinliğine dönüştü.

Farklı kariyer yolculuklarının farklı günlerde yer aldığı Yuvarlak Masa Deneyim Paylaşımı toplantılarında, akademik kariyer ile girişimcilik; STK kariyeri ile öğretmenlik kariyeri; Üretim ve Arge gibi departmanlar ile Pazarlama ve İnsan Kaynakları gibi departmanlar için farklı günlerde ve farklı masalarda deneyimler paylaşıldı.

Etkinlik Süresince 2000’ e yakın Temas

TEDÜ Kampüsü’nde düzenlenen WanTED Kariyer Günleri’ne 100’den fazla yakın ulusal ve uluslararası şirket katıldı. 3 gün süren etkinlikte toplam 6 oturum ve 600’den fazla yuvarlak masa buluşması gerçekleşti. 2000’e yakın TEDÜ öğrencisi sektör temsilcisiyle birebir temas etme şansı yakaladı. WanTED Kariyer Günleri’nde 1000’in üzerinde öğrencinin katılımıyla, yüz yüze ya da online mülakat simülasyonu yapıldı. Öğrenciler bu sayede farklı sektörler hakkında bilgi edinirken, aynı zamanda şirketlerin beklenti ve taleplerini anlayıp, uzun mülakat süreçlerine gerek kalmadan kendilerini hangi konularda geliştirebileceklerine dair yol haritası çıkarma fırsatı buldu. Etkinlik sırasında ayrıca9 seminer gerçekleştirildi.

“İş Dünyası İle Üniversitede İlk Temas”

TEDÜ öğrencilerinin henüz okurken iş dünyasıyla temas etmesini önemsediklerini ve üniversite içi kariyer etkinlikleri ile bunu desteklemeye çalıştıklarına dikkat çeken TED Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu konuya dair şu açıklamada bulundu: “Öğrencilerimizin iş dünyası ile ilk temasını mezun olduktan sonra değil, henüz öğrenimleri sırasında deneyimlemelerini çok önemsiyoruz. WanTED Kariyer Günleri’nde merak ettiği alan ya da sektörü tanıma fırsatı yakalayan öğrencilerimiz, eşleştirme yapılan şirket ve kurum masalarında profesyonellerle buluştu ve mülakat simülasyonlarına katıldı. TEDÜ olarak öğrencilerimizi kariyer planlama süreçlerinde çeşitli etkinlik ve çalışmalarımızla desteklemeye devam edeceğiz.”

 

Kariyer Gelişim Seminerleri ve Sektör Panelleri
TEDÜ’de öğrenciler, mezuniyet koşulu olan TEDÜ 400 Kariyer Gelişim Seminerlerine katılarak sektörden profesyonellerle tanışıyorlar ve tecrübeleri ile kariyerine yön veriyorlar.

 

Şirketlerle Ortak Sektörel Dersler
Sektörün önde gelen şirketleri ile yapılan ortak derslerde öğrenciler; sektörden konuşmacılar ile birlikte konularında konusunda uzman akademisyenlerden aynı anda ders alarak iş dünyasının ihtiyaçlarına uygun bilgilere sahip oluyorlar.