Ana içeriğe atla

Burslar ve Ücretler

5 fakültede 23 lisans programı ile eğitim veren TED Üniversitesi’nde, öğrencilerin %92’sine çeşitli burs olanakları sunulur. Bu burslar, TEDÜ’ye giriş sırasında sağlanan ve öğrenim sırasında sağlanan burslardır.

Ücretlerle ilgili detaylı bilgi için tıklayınız. 

Üniversiteye Giriş Sırasında Sağlanan Burslar ÖSYS Giriş Bursu

ÖSYS burslu kontenjanı ile Üniversiteye yerleştirilen öğrencilere verilir.

a) Tam burs, Üniversiteye tam burs kontenjanı ile yerleşen öğrencilere verilir. Bu öğrencilerden öğrenim ücreti alınmaz.

b) %75 burs, Üniversiteye %75 burs kontenjanı ile yerleşen öğrencilere verilir. Bu öğrencilerden öğrenim ücretinin %75’i alınmaz.

c) %50 burs, Üniversiteye %50 burs kontenjanı ile yerleşen öğrencilere verilir. Bu öğrencilerden öğrenim ücretinin %50’si alınmaz.

ç) %25 burs, Üniversiteye %25 burs kontenjanı ile yerleşen öğrencilere verilir. Bu öğrencilerden öğrenim ücretinin %25’i alınmaz.

ÖSYS Giriş Bursu için öğrenciler başvuru yapmaz. Bu burs, öğrencinin Üniversiteye yerleştirilmesinde esas olan sınav sonuçlarına göre verilir.

ÖSYM Bursu Özel Durumlar;

a) Lisans programında kayıtlı öğrenciler: Daha önce herhangi bir Üniversitenin lisans programından mezun olan öğrencilerin yeni kazanılan hakları geçerlidir.

b) Yeniden yerleşen TEDÜ Öğrencisi: TEDÜ’de burslu/ücretli statüde kayıtlı olup, ÖSYS ile yeniden farklı bir programa yerleştirilen öğrencilerin yeni kazanılan hakları geçerlidir.

c) Tam burslu için ücretsiz yurt: Tam Burslu programlara Ankara il merkezi dışından yerleştirilen öğrencilerden; yerleştirildiği programla ilgili dil puan türünde ilk 3.000, diğer puan türlerinde ilk 30.000 içine giren öğrencilerin tümü dört kişilik odalarda sabah ve akşam yemeği dahil olmak üzere ücretsiz yurt hakkına sahiptir. Tam burs ile kayıt yaptıran öğrenciler yurt imkanından yararlanmak istemezlerse, kendilerine bir ödeme yapılmaz; daha sonra talep edenlere imkanlar çerçevesinde yurt sağlanır

 

2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Yerleştirme Sıralaması İndirimi

Yerleştirme Sıralaması İndirimi, aşağıdaki indirim tablosunda verilen minimum yerleştirme sıralama değerinin altında kalan tüm öğrencilere sağlanacaktır.

başarı sıralaması

YKS Başarı İndirimi

Uluslararası Bakalorya, Fransız Bakalorya, AP, BTECH ve GCE Bursları, Üniversitemize YKS yolu ile yerleşen öğrencilerden, aşağıda belirtilen diploma/uluslararası bitirme sınavı sonucu olan ve belirtilen puanları sağlayan öğrencilere verilir.

Uluslararası Bakalorya (International Baccalaurate-IB) Bursu

uluslarası bakalorya

 

Fransız Bakalorya Bursufransız bakalorya

AP (Advanced Placement) Bursu

Başvurulan programla ilgili dalda en az 3 AP dersi tamamlayan öğrenciler için burs oranları:

ap notu

BTEC (Business and Technology Education Council) Bursları

Başvurulan programla ilgili dalda BTEC Sertifika ya da Diploma Programlarını tamamlayan öğrenciler için burs oranı:

btec

GCE (General Certificate of Education) Bursları

Başvurulan programla ilgili dalda en az 3 A Level dersi tamamlayan öğrenciler için burs oranları:

gce

Uluslararası Bakalorya Bursu, Fransız Bakalorya Bursu, AP Bursu, BTEC Bursları ve GCE Bursları; İngilizce Dil Okulu’nda öğrenimine başlayan öğrencilerimiz için azami altı yıl, doğrudan birinci sınıfa başlayan öğrencilerimiz için azami beş yıldır.

Bursun devamı için akademik başarı koşulu aranmamaktadır.

Bu belgelere sahip olan öğrencilerin ilgili evraklar ve dilekçe ile Öğrenci İşleri Müdürlüğü’ne başvuru yapmaları gerekir.

 

Uluslararası Bakalorya, Fransız Bakalorya, AP, BTECH ve GCE Bursları

Bilim İnsanı Bursu, liselerin Bilim İnsanı Programı’ndan mezun olan öğrenciler ile TÜBİTAK tarafından düzenlenen uluslararası olimpiyatlarda derece alan öğrencilere %25 ek burs olarak verilir.

Bu burs, İngilizce Dil Okulu’nda öğrenimine başlayan öğrencilerimiz için azami altı yıl, doğrudan birinci sınıfa başlayan öğrencilerimiz için azami beş yıldır.

Bursun devamı için akademik başarı koşulu aranmamaktadır.

Bu belgelere sahip olan öğrencilerin ilgili evraklar ve dilekçe ile Öğrenci İşleri Müdürlüğü’ne başvuru yapmaları gerekir.

Bilim İnsanı Bursu

 

Ülkemizin uluslararası spor organizasyonlarındaki başarısını artırmak, nitelikli sporcuların yetişmesine katkı sağlamak, spor dallarında üstün başarılı adaylara farklı kariyer olanakları sunmak, sporcuların akademik kariyerleri ile birlikte spora devam etmelerini sağlamak ve sporculara yükseköğretime geçişlerinde destek olmak amacıyla verilen burstur.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Vakıf Üniversiteleri arasında imzalanan mutabakat metni uyarınca aşağıdaki spor alanlarında son 4 yıl içerisinde başarılı olduğu belgelendirilen milli sporcuların aşağıdaki vakıf üniversitelerine YKS sonucuna göre yerleşmeleri halinde ilgili vakıf üniversitesi tarafından %100 öğrenim ücreti indirimi yapılacaktır.

1. Grup: Olimpiyat, Paralimpik Deaflimpik Oyunları, Gençlik Olimpiyatları, Olimpik ve Paralimpik spor dallarının Büyükler kategorisindeki Dünya ve Avrupa şampiyonası Finalleri, Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan spor dallarının Büyükler kategorisindeki Dünya ve Avrupa Kupaları Finalleri’nde madalya kazanan sporcular.

2. Grup: Olimpik ve Paralimpik spor dallarında Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorisindeki Dünya ve Avrupa Şampiyonası Finalleri, Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan spor dallarının Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorisindeki Dünya ve Avrupa Kupaları Finalleri, Avrupa Oyunları, Üniversite Oyunları, Akdeniz Oyunları, İslam Oyunları, Avrupa Olimpik Gençlik Yaz ve Kış Festivalleri, FISU (Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu) tarafından düzenlenen dünya şampiyonalarında madalya kazanan sporcular ve Olimpiyat, Paralimpik ve Deaflimpik Oyunları ile Gençlik Olimpiyatları’na katılan sporcular.

3. Grup: Olimpik ve Paralimpik spor dallarında düzenlenen ve uluslararası federasyonların yarışma takviminde yer alan, ferdi spor dallarında en az 16 ülke sporcusu, takım sporlarında en az 9 ülke takımının katıldığı uluslararası yarışma ve turnuvalarda madalya kazanan sporcular ile Olimpik ve Paralimpik spor dallarının Büyükler, Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorilerinde düzenlenen Avrupa ve Dünya Şampiyonası Finalleri ile Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan spor dallarının Büyükler, Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorilerindeki Dünya ve Avrupa Kupaları Finalleri’ne katılan sporcular.

Bu burs, İngilizce Dil Okulu’nda öğrenimine başlayan öğrencilerimiz için azami altı yıl, doğrudan birinci sınıfa başlayan öğrencilerimiz için azami beş yıldır.

Bursun devamı için akademik başarı koşulu aranmamaktadır.

Bu belgelere sahip olan öğrencilerin tercih döneminde ilgili evrakları ile Üniversitemize gelerek ya da ilgili evrakları burs@tedu.edu.tr adresine ileterek başvurması gerekmektedir.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Sporcu Bursu

Akademik Başarı Bursu

Akademik Başarı Bursu, ücretli ve kısmi burslu lisans öğrencilerimize verilir. Akademik Başarı Bursu’na hak kazanmak için “TED Üniversitesi Lisans Öğrencileri için Burs Yönergesi”ndeki koşulların tümünün sağlanması gerekir.

Akademik Başarı Bursu’na hak kazanmak için normal eğitim-öğretim süresi içinde olmak; genel not ortalaması ve son iki yarıyılın not ortalaması 3.00 ve 3.00’ün üstünde olmak; Erasmus ve/veya değişim programları çerçevesinde alınan dersler dahil, Güz ve Bahar Yarıyılı’nda ilgili lisans programı müfredatının Senato tarafından belirlenen kredili normal veya fazla ders yükünü almış olmak; son iki yarıyılda F, FX ve W notu almamış olmak; son iki yarıyılın not ortalamasına göre program bazında birinci, ikinci ve üçüncü olmak gerekir.

İngilizce Dil Okulu’nu bir yarıyıl sonunda tamamlayan öğrencilerimiz, diploma programına başladıkları üçüncü yarıyıl sonunda ve kayıtlı oldukları program bazında değerlendirilir.

Akademik Başarı Bursu Oranları:

  • Birinci olan öğrenci, öğrenim ücretinin %50'sini ödemez.
  • İkinci olan öğrenci, öğrenim ücretinin %40’ını ödemez.
  • Üçüncü olan öğrenci, öğrenim ücretinin %30’unu ödemez.
  • Akademik Başarı Bursu öğrencilerimizin başvuru yapmasına gerek yoktur. Bu burs, bir yıl süreyle verilir ve her akademik yılın başında yeniden değerlendirme yapılır.
TEDÜ'de Öğrenim Sırasında Sağlanan Burslar

Kısmi Zamanlı Çalışma Bursu, lisans öğrencilerimizin Üniversitemizin ihtiyacı olduğu birimlerinde çalışmaları karşılığı verilen burstur.

Bu bursun verilmesinde öğrencilerin ihtiyacı ve başarısı esas alınır. Bu burstan yararlanan öğrencilerimize, saat başı ücret ile haftada 10, ayda 40 saati geçmeyecek biçimde Üniversitemizin ihtiyacı olduğu birimlerinde çalışma olanağı sağlanır.

Kısmi Zamanlı Çalışma Bursu için öğrencilerimizin akademik takvimde belirtilen tarihlerde başvuru yapması gerekir.

Kısmi Zamanlı Çalışma Bursu’ndan yararlanmak için genel not ortalaması en az 2.00/4.00 olan ve en az bir akademik yılı tamamlamış olan öğrencilerimiz başvuru yapabilir.

Bu burs, bir akademik yıl süresince verilir. Burs, öğrencinin talebi ve ilgili akademik veya idari birimin onayı üzerine yaz dönemine uzatılabilir.

Kısmi Zamanlı Çalışma Bursu alan öğrencilerimizin, her akademik yılın başında yeniden başvuru yapması beklenir ve yeniden değerlendirme yapılır.

Kısmi Zamanlı Çalışma Bursu

Aile Bursu, TED Üniversitesinde çalışan personelin çocuklarına veya eş zamanlı olarak öğrenim gören kardeşlerin her birine verilen burstur.

Eş zamanlı öğrenim gören kardeşlerin her birine %10 ek burs olarak verilir. Öğrencilerin bu bursu alabilmesi için ücretli statüde olmaları gerekir.

TEDÜ’de çalışan personelin TEDÜ’de öğrenim gören çocuklarına ise %25 ek burs şeklinde verilir.

Aile Bursu bir yıl süre ile verilir, her akademik yılın başında yeniden başvuru yapılır ve koşulların geçerliliğine göre tekrar değerlendirilir.

Aile Bursu

Destek Bursu, maddi gereksinimi olan öğrencilerimize yurt bursu, kitap bursu, yemek bursu veya öğrenim ücreti indirimi olarak verilir.

Destek Bursu’ndan yararlanmak için bir önceki akademik yılda TEDÜ’de kayıtlı olan, İngilizce Dil Okulu’nu başarıyla bir yılda tamamlamış olan ve genel not ortalaması en az 2.00/4.00 olan öğrencilerimiz başvuru yapabilir.

Burstan yararlanmak için ilan edilen tarihlerde başvuru yapılması gerekir. Burs süresi, miktarı ve koşulları burs kararında belirtilir. 

Destek Bursu bir yıl süre ile verilir. Bu bursu alan öğrencilerimizin her akademik yılın başında yeniden başvuru yapması beklenir ve yeniden değerlendirme yapılır.

Destek Bursu

(1) Sporcu Bursu, son iki yıl içinde sportif başarı göstermiş öğrencilere ek burs olarak verilir. Sporcu Bursunun usul ve esasları ile ilgili spor dalları TEDYÜV Yönetim Kurulu tarafından belirlenir.

(2) İngilizce Dil Okuluna ve lisans programlarına yeni kayıt yaptıran öğrencilerde başvuru sırasında akademik başarı koşulu aranmaz.

(3) Yatay geçiş kapsamında yeni kayıt yaptıran öğrenciler ile programlara devam eden öğrencilerde aşağıda belirtilen akademik başarı koşulu aranır;

a) İngilizce Dil Okulu öğrencilerinin programı bir yılda tamamlamış olmaları,

b) Lisans öğrencilerinin GNO’larının en az 2.00/4.00 olması gerekir.

(4) Sporcu Bursu için öğrenciler, Üniversite resmi internet sayfasında yayınlanan belgeler ile Burs Komisyonuna ilan edilen tarihlerde başvuru yapar. Başvurular, Burs Komisyonunun yapacağı değerlendirmeler ve Rektörlüğün önerisi üzerine TEDYÜV Yönetim Kurulu tarafından karara bağlanır.

(5) Burs bir yıl süre ile geçerlidir.

(6) Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Üniversite arasında imzalanan mutabakat metninde belirtilen koşulları sağlayan milli sporcu statüsündeki öğrencilere %100 oranında burs sağlanır.

Kişi ve kurumlar tarafından sağlanan tahsisli burslar

MADDE 15 – (1) Bu burs, ilgili kişi/kurumlar tarafından belirlenen koşulları sağlayan öğrencilere verilir.

(2) Bursun kontenjanları, tahsisi, bursun süresi, tanınacak ayni ve/veya maddi imkanlar, bursun verilmesi ve devamına ilişkin koşullar ile benzeri hususlar, burs fonu sahibi ile Üniversite arasında imzalanan protokolde belirtilir.

(3) Öğrenciler, ilan edilen tarihlerde istenen belgeler ile Burs Komisyonuna başvuru yapar. (4) Başvurular ilgili birim tarafından değerlendirilir ve Burs Komisyonu’nun önerisi ile burs fonu sahibi tarafından karara bağlanır

Sporcu Bursu