Ana içeriğe atla

Burslar ve Ücretler

Değerli Aday Öğrencilerimiz,

TED Üniversitesi kuruluş amaçları doğrultusunda, yüksek nitelikli bir eğitimin geniş kitleler için erişilebilir olmasına her zaman büyük önem verir. Bu doğrultuda eğitim ücretlerini ve ödeme koşullarını, her yıl öğrencilerin ve ailelerinin ödeyebileceği şekilde belirlemeye gayret eder.

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı öğrenim ücretleri bu hususlar dikkate alınarak belirlenmiştir.

Buna göre;

Programlar bazında öğrenim ücretlerine, alternatif ödeme seçeneklerine ve araçları aşağıda yer almaktadır.

Aşağıda yer alan öğrenim ücretleri 2023 girişli öğrencileri kapsamaktadır.

 

ef1

 

ffiibfmtf1mf1thYıllık Ödeme Seçeneğini Değerlendirmeniz Halinde;
 

 • Peşin Ödemelerde %4 İNDİRİM

 

Yarıyıl Ödeme Seçeneğini Değerlendirmeniz Halinde;

 

Güz Dönemi Kayıtları

 • Peşin Ödemelerde %2 İNDİRİM   
 • 6 taksitle ödeme kolaylığı

 

Bahar Dönemi Kayıtları

 • Son Ödeme Tarihine kadar yapılan yarıyıl ödemelerinde yarıyıl öğrenim ücreti indirim uygulanmadan tahsil edilir.
 • Taksitli ödeme seçeneği kullanılarak gerçekleştirilen yarıyıl ödemelerinde ise 5 taksitle ödeme kolaylığı sağlanır.

 

Ödeme Seçeneklerimiz ve Araçlar
Peşin Ödemeler :

 • Üniversitemizin anlaşmalı olduğu DENİZBANK Cebeci Şubesi veya Türkiye genelindeki herhangi bir DENİZBANK şubesine başvurularak, TED Üniversitesi Öğrenim Ücreti ödenmesi talebiyle, öğrencinin TC numarası ve adı soyadı bilgilerini belirtilerek herhangi bir havale ücreti ödemeden ödeme yapılabilir.
 • DENİZBANK İnternet Şubesi ve Denizbank ATM’lerinden ödeme yapılabilir.       
 • Herhangi bir bankanın kredi kartı kullanılarak web arayüzünden Sanal POS ile,MyTEDU Portal Online Fee Payment uygulamasından veya Mail Orderyolu ile vade farkı olmadan tek çekim ödeme yapılabilir. Web arayüzüne erişmek için tıklayınız
 • EFT ile ödeme yapılamamaktadır.

Taksitli Ödemeler:

 • Taksitli ödemeler Bonus, Maximum ve World kredi kartları ile yapılabilir. Kredi kartı kullanılarak taksitli ödeme yapmak isteyenler web arayüzünden Sanal POSile, MyTEDU Portal Online Fee Payment uygulamasından veya Mail Order*yolu ile ödemelerini yapabilir.
 • DENİZBANK Cebeci/Ankara şubesinden Kredili Mevduat Hesabı (KMH) hesabı açtırılarak, taksitli ödeme yapılabilir. KMH Başvurusu için tıklayınız.

(*) Mail Order ile ödeme yapılabilmesi için ilgili formun eksiksiz doldurup imzalanarakmuhasebe@tedu.edu.tr adresine iletilmesi gerekmektedir.

Öğrenim ücretleri online ödeme kılavuzuna erişim için tıklayınız.

Öğrenim ücreti ödeme döneminde yaşanan yoğunluk sebebiyle tüm sorularınızı muhasebe@tedu.edu.tr adresine iletebilirsiniz.

Burslar

5 fakültede 23 lisans programı ile eğitim veren TED Üniversitesi’nde, öğrencilerin %92’sine çeşitli burs olanakları sunulur. Bu burslar, TEDÜ’ye giriş sırasında sağlanan ve öğrenim sırasında sağlanan burslardır.

Üniversiteye Giriş Sırasında Sağlanan Burslar ÖSYS Giriş Bursu

ÖSYS burslu kontenjanı ile Üniversiteye yerleştirilen öğrencilere verilir.

a) Tam burs, Üniversiteye tam burs kontenjanı ile yerleşen öğrencilere verilir. Bu öğrencilerden öğrenim ücreti alınmaz.

b) %50 burs, Üniversiteye %50 burs kontenjanı ile yerleşen öğrencilere verilir. Bu öğrencilerden öğrenim ücretinin %50’si alınmaz.

c) %25 burs, Üniversiteye %25 burs kontenjanı ile yerleşen öğrencilere verilir. Bu öğrencilerden öğrenim ücretinin %25’i alınmaz.

ÖSYS Giriş Bursu için öğrenciler başvuru yapmaz. Bu burs, öğrencinin Üniversiteye yerleştirilmesinde esas olan sınav sonuçlarına göre verilir.

ÖSYM Bursu Özel Durumlar;

a) Lisans programında kayıtlı öğrenciler: Daha önce herhangi bir Üniversitenin lisans programından mezun olan öğrencilerin yeni kazanılan hakları geçerlidir.

b) Yeniden yerleşen TEDÜ Öğrencisi: TEDÜ’de burslu/ücretli statüde kayıtlı olup, ÖSYS ile yeniden farklı bir programa yerleştirilen öğrencilerin yeni kazanılan hakları geçerlidir.

c) Tam burslu için ücretsiz yurt: Tam Burslu programlara Ankara il merkezi dışından yerleştirilen öğrencilerden; yerleştirildiği programla ilgili dil puan türünde ilk 3.000, diğer puan türlerinde ilk 30.000 içine giren öğrencilerin tümü dört kişilik odalarda sabah ve akşam yemeği dahil olmak üzere ücretsiz yurt hakkına sahiptir. Tam burs ile kayıt yaptıran öğrenciler yurt imkanından yararlanmak istemezlerse, kendilerine bir ödeme yapılmaz; daha sonra talep edenlere imkanlar çerçevesinde yurt sağlanır

 

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Yerleştirme Sıralaması Bursu

tablo 1

tablo 2

 

Uluslararası Bakalorya, Fransız Bakalorya, AP, BTECH ve GCE Bursları, Üniversitemize YKS yolu ile yerleşen öğrencilerden, aşağıda belirtilen diploma/uluslararası bitirme sınavı sonucu olan ve belirtilen puanları sağlayan öğrencilere verilir.

Uluslararası Bakalorya (International Baccalaurate-IB) Bursu

uluslarası bakalorya

 

Fransız Bakalorya Bursu

bakalorya

 

AP (Advanced Placement) Bursu

Başvurulan programla ilgili dalda en az 3 AP dersi tamamlayan öğrenciler için burs oranları:

ap notu

BTEC (Business and Technology Education Council) Bursları

Başvurulan programla ilgili dalda BTEC Sertifika ya da Diploma Programlarını tamamlayan öğrenciler için burs oranı:

btec

GCE (General Certificate of Education) Bursları

Başvurulan programla ilgili dalda en az 3 A Level dersi tamamlayan öğrenciler için burs oranları:

gce

Uluslararası Bakalorya Bursu, Fransız Bakalorya Bursu, AP Bursu, BTEC Bursları ve GCE Bursları; İngilizce Dil Okulu’nda öğrenimine başlayan öğrencilerimiz için azami altı yıl, doğrudan birinci sınıfa başlayan öğrencilerimiz için azami beş yıldır.

Bursun devamı için akademik başarı koşulu aranmamaktadır.

Uluslararası Diploma/ Sertifika/ Sınav Burslarına başvurular iki şekilde yapılmaktadır.

* Tercih Döneminde Yapılan Başvurular; Kayıt sırasında ücret ödemelerini ilgili burs oranına göre yapmak isteyen öğrenciler tercih döneminde başvuru yapar ve ilgili evrakları burs@tedu.edu.tr adresine iletir. Bu başvurular Burs komisyonu tarafından değerlendirilir ve burs almaya hak kazanan öğrenciler, kayıt sırasında ücret ödemelerini burslu olarak yapabilir.

* Kayıt Sırasında Yapılan Başvurular; Bu öğrenciler başvurularının kayıt esnasında sistem üzerinden yapmaktadır. İlgili belgeler kayıt ekranında belirtilen kısma yüklenir ve  yine Burs komisyonu tarafından değerlendirilir. Burs almaya hak kazanan öğrenciler, kayıt ücretlerini ilgili burs olmaksızın yapar. Kayıt sonrası öğrenci Mali İşler Müdürlüğüne aradaki farkın ödenmesi için dilekçe verir. Mali İşler Müdürlüğü talebe göre ücret iadesi veya ücretin bir sonra ki döneme mahsup edilmesi için süreç başlatır.

 

Bilim İnsanı Bursu, liselerin Bilim İnsanı Programı’ndan mezun olan öğrenciler ile TÜBİTAK tarafından düzenlenen uluslararası olimpiyatlarda derece alan öğrencilere %25 ek burs olarak verilir.

Bu burs, İngilizce Dil Okulu’nda öğrenimine başlayan öğrencilerimiz için azami altı yıl, doğrudan birinci sınıfa başlayan öğrencilerimiz için azami beş yıldır.

Bursun devamı için akademik başarı koşulu aranmamaktadır.

Bu belgelere sahip olan öğrencilerin ilgili evraklar ve dilekçe ile Öğrenci İşleri Müdürlüğü’ne başvuru yapmaları gerekir.

 

Ülkemizin uluslararası spor organizasyonlarındaki başarısını artırmak, nitelikli sporcuların yetişmesine katkı sağlamak, spor dallarında üstün başarılı adaylara farklı kariyer olanakları sunmak, sporcuların akademik kariyerleri ile birlikte spora devam etmelerini sağlamak ve sporculara yükseköğretime geçişlerinde destek olmak amacıyla verilen burstur.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Vakıf Üniversiteleri arasında imzalanan mutabakat metni uyarınca aşağıdaki spor alanlarında son 4 yıl içerisinde başarılı olduğu belgelendirilen milli sporcuların aşağıdaki vakıf üniversitelerine YKS sonucuna göre yerleşmeleri halinde ilgili vakıf üniversitesi tarafından %100 öğrenim ücreti indirimi yapılacaktır.  İş Birliği Protokolünün "Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının Yükümlülükleri" başlıklı 6. maddesinin 2. Fıkrasına eklenen 6. Bend’de üniversitelerin milli sporcu kontenjanı belirlerken spor branşı tercihi yapabilecekleri belirtilmiştir. Bu kapsamda 2023-2024 Eğitim Öğretim yılında YKS puanı ile TED Üniversitesi’ne yerleşmeye hak kazanan öğrencilerden, Voleybol (kadın/erkek), Basketbol (kadın/erkek), Tenis (kadın/erkek), Buz Hokeyi spor branşlarındaki milli sporcular kabul edilmektedir.

Milli Sporcu Bursu Başvuru ve Kabul Süreci:

 • Yalnızca Voleybol (kadın/erkek), Basketbol (kadın/erkek), Tenis (kadın/erkek), Buz Hokeyi spor branşlarındaki adayların başvuruları kabul edilecektir.
 • Başvurular, tercih sıralamaları gerçekleştirilmeden önce yüz yüze yapılacaktır.
 • Aday öğrencilerin başvuru evraklarıyla birlikte üniversitemize gelerek “Burs Komisyonu” ile ön görüşme yapması gerekmektedir.
 • Ön görüşme neticesinde görüşmenin olumlu geçmesi halinde öğrenciye “Yükseköğretim Kurulu tarafından tahsis edilecek 15 milli sporcu öğrenci kontenjanı içerisinde yer aldığına ve kaydının kabul edileceğine” dair bir yazı verilmek suretiyle öğrenciye kontenjan rezerve edilir.
 • Öğrencinin YKS puanı ile üniversitemize yerleşmesi halinde Milli Sporcu Bursu ile kaydı yapılır.
 • Bu burs, İngilizce Dil Okulu’nda öğrenimine başlayan öğrencilerimiz için azami altı yıl, doğrudan birinci sınıfa başlayan öğrencilerimiz için azami beş yıldır.
 • Bursun devamı için akademik başarı koşulu aranmamaktadır.

1. Grup: Olimpiyat, Paralimpik Deaflimpik Oyunları, Gençlik Olimpiyatları, Olimpik ve Paralimpik spor dallarının Büyükler kategorisindeki Dünya ve Avrupa şampiyonası Finalleri, Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan spor dallarının Büyükler kategorisindeki Dünya ve Avrupa Kupaları Finalleri’nde madalya kazanan sporcular.

2. Grup: Olimpik ve Paralimpik spor dallarında Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorisindeki Dünya ve Avrupa Şampiyonası Finalleri, Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan spor dallarının Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorisindeki Dünya ve Avrupa Kupaları Finalleri, Avrupa Oyunları, Üniversite Oyunları, Akdeniz Oyunları, İslam Oyunları, Avrupa Olimpik Gençlik Yaz ve Kış Festivalleri, FISU (Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu) tarafından düzenlenen dünya şampiyonalarında madalya kazanan sporcular ve Olimpiyat, Paralimpik ve Deaflimpik Oyunları ile Gençlik Olimpiyatları’na katılan sporcular.

3. Grup: Olimpik ve Paralimpik spor dallarında düzenlenen ve uluslararası federasyonların yarışma takviminde yer alan, ferdi spor dallarında en az 16 ülke sporcusu, takım sporlarında en az 9 ülke takımının katıldığı uluslararası yarışma ve turnuvalarda madalya kazanan sporcular ile Olimpik ve Paralimpik spor dallarının Büyükler, Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorilerinde düzenlenen Avrupa ve Dünya Şampiyonası Finalleri ile Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan spor dallarının Büyükler, Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorilerindeki Dünya ve Avrupa Kupaları Finalleri’ne katılan sporcular.

Bu burs, İngilizce Dil Okulu’nda öğrenimine başlayan öğrencilerimiz için azami altı yıl, doğrudan birinci sınıfa başlayan öğrencilerimiz için azami beş yıldır.

Bu belgelere sahip olan öğrencilerin tercih döneminde ilgili evrakları ile Üniversitemize gelerek ya da ilgili evrakları burs@tedu.edu.tr adresine ileterek başvurması gerekmektedir.

Akademik Başarı Bursu

Akademik Başarı Bursu, ücretli ve kısmi burslu lisans öğrencilerimize verilir. Akademik Başarı Bursu’na hak kazanmak için “TED Üniversitesi Lisans Öğrencileri için Burs Yönergesi”ndeki koşulların tümünün sağlanması gerekir.

Akademik Başarı Bursu’na hak kazanmak için normal eğitim-öğretim süresi içinde olmak; genel not ortalaması ve son iki yarıyılın not ortalaması 3.00 ve 3.00’ün üstünde olmak; Erasmus ve/veya değişim programları çerçevesinde alınan dersler dahil, Güz ve Bahar Yarıyılı’nda ilgili lisans programı müfredatının Senato tarafından belirlenen kredili normal veya fazla ders yükünü almış olmak; son iki yarıyılda F, FX ve W notu almamış olmak; son iki yarıyılın not ortalamasına göre program bazında birinci, ikinci ve üçüncü olmak gerekir.

İngilizce Dil Okulu’nu bir yarıyıl sonunda tamamlayan öğrencilerimiz, diploma programına başladıkları üçüncü yarıyıl sonunda ve kayıtlı oldukları program bazında değerlendirilir.

Akademik Başarı Bursu Oranları:

 • Birinci olan öğrenci, öğrenim ücretinin %50'sini ödemez.
 • İkinci olan öğrenci, öğrenim ücretinin %40’ını ödemez.
 • Üçüncü olan öğrenci, öğrenim ücretinin %30’unu ödemez.
 • Akademik Başarı Bursu öğrencilerimizin başvuru yapmasına gerek yoktur. Bu burs, bir yıl süreyle verilir ve her akademik yılın başında yeniden değerlendirme yapılır.

Lisans Öğrencileri Burs Yönergesi için Eğitim Yönergeleri sayfasına ulaşınız.

Aile Bursu, TED Üniversitesinde çalışan personelin çocuklarına veya eş zamanlı olarak öğrenim gören kardeşlerin her birine verilen burstur.

Eş zamanlı öğrenim gören kardeşlerin her birine %10 ek burs olarak verilir. Öğrencilerin bu bursu alabilmesi için ücretli statüde olmaları gerekir.

TEDÜ’de çalışan personelin TEDÜ’de öğrenim gören çocuklarına ise %25 ek burs şeklinde verilir.

Aile Bursu bir yıl süre ile verilir, her akademik yılın başında yeniden başvuru yapılır ve koşulların geçerliliğine göre tekrar değerlendirilir.

(1) Sporcu Bursu, son iki yıl içinde sportif başarı göstermiş öğrencilere ek burs olarak verilir. Sporcu Bursunun usul ve esasları ile ilgili spor dalları TEDYÜV Yönetim Kurulu tarafından belirlenir.

(2) İngilizce Dil Okuluna ve lisans programlarına yeni kayıt yaptıran öğrencilerde başvuru sırasında akademik başarı koşulu aranmaz.

(3) Yatay geçiş kapsamında yeni kayıt yaptıran öğrenciler ile programlara devam eden öğrencilerde aşağıda belirtilen akademik başarı koşulu aranır;

a) İngilizce Dil Okulu öğrencilerinin programı bir yılda tamamlamış olmaları,

b) Lisans öğrencilerinin GNO’larının en az 2.00/4.00 olması gerekir.

(4) Sporcu Bursu için öğrenciler, Üniversite resmi internet sayfasında yayınlanan belgeler ile Burs Komisyonuna ilan edilen tarihlerde başvuru yapar. Başvurular, Burs Komisyonunun yapacağı değerlendirmeler ve Rektörlüğün önerisi üzerine TEDYÜV Yönetim Kurulu tarafından karara bağlanır.

(5) Burs bir yıl süre ile geçerlidir.

(6) Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Üniversite arasında imzalanan mutabakat metninde belirtilen koşulları sağlayan milli sporcu statüsündeki öğrencilere %100 oranında burs sağlanır.

Kişi ve kurumlar tarafından sağlanan tahsisli burslar

MADDE 15 – (1) Bu burs, ilgili kişi/kurumlar tarafından belirlenen koşulları sağlayan öğrencilere verilir.

(2) Bursun kontenjanları, tahsisi, bursun süresi, tanınacak ayni ve/veya maddi imkanlar, bursun verilmesi ve devamına ilişkin koşullar ile benzeri hususlar, burs fonu sahibi ile Üniversite arasında imzalanan protokolde belirtilir.

(3) Öğrenciler, ilan edilen tarihlerde istenen belgeler ile Burs Komisyonuna başvuru yapar. (4) Başvurular ilgili birim tarafından değerlendirilir ve Burs Komisyonu’nun önerisi ile burs fonu sahibi tarafından karara bağlanır

Kısmi Zamanlı Çalışma İmkanı

Kısmi Zamanlı Çalışma İmkanı, lisans öğrencilerimizin Üniversitemizin ihtiyacı olduğu akademik ve idari birimlerinde çalışmaları karşılığı verilen imkandır.

Bu imkanın verilmesinde öğrencilerin başarısı ve ihtiyacı esas alınır. Bu imkandan yararlanan öğrencilerimize, saat başı ücret ile haftada 10, ayda 40 saati geçmeyecek biçimde Üniversitemizin ihtiyacı olduğu birimlerinde çalışma olanağı sağlanır.

Kısmi Zamanlı Çalışma İmkanı için öğrencilerimizin burs takviminde belirtilen tarihlerde başvuru yapması gerekir.  Kısmi Zamanlı Çalışma İmkanından yararlanmak için genel not ortalaması en az 2.00/4.00 olan ve en az bir akademik yılı tamamlamış olan öğrencilerimiz başvuru yapabilir.

Kısmi zamanlı çalışma imkanı, bir akademik yıl süresince verilir, öğrencinin talebi ve ilgili akademik veya idari birimin onayı üzerine yaz dönemine uzatılabilir.

Kısmi Zamanlı Çalışma İmkanı alan öğrencilerimizin, her akademik yılın başında yeniden başvuru yapması beklenir ve yeniden değerlendirme yapılır.