TEDÜ 2014-2015 Kontenjanları ve Özel Koşulları

TEDÜ 2014-2015 Kontenjanları ve Özel Koşulları

 

TED Üniversitesi 2014-2015 Kontenjanları *

 

 

Puan

Türü

Toplam

Tam

Burslu

% 75

Burslu

% 50

Burslu

% 25

Burslu

Ücretli

 EĞİTİM FAKÜLTESİ

 

 Öğretmenlik Programları

 • Sınıf Öğretmenliği
 • Okul Öncesi Öğretmenliği
 • Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

TM-2

 

90

 

9

 

10

 

46

 

25

 

0

 

 MÜHENDİSLİK VE MİMARLIK FAKÜLTESİ 

 

 Mühendislik Programları

 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Elektrik-Elektronik Mühendisliği
 • Endüstri Mühendisliği
 • İnşaat Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği

MF-4

 

150

 

15

 

10

 

90

 

35

 

0

 

 Mimarlık Programı 

MF-4

40

4

4

16

16

0

 İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

 

 İktisadi ve İdari Bilimler Programları

 • Ekonomi
 • İşletme
 • Uluslararası İlişkiler

TM-2

 

90

 

9

 

10

 

51

 

20

 

0

 

 

Toplam

 

370

37

34

203

96

0

 

2014-2015 Özel Koşullar 

TED Üniversitesi’nde (TEDÜ) eğitim-öğretim ücrete tabidir. 2014-2015 akademik yılında tüm programlar için öğrenim ücreti 23.500 TL’dir. Bu ücrete %8 KDV dahil değildir. Öğrenim ücreti iki eşit taksitte Güz ve Bahar yarıyılı başlarında ödenir.

TED Üniversitesi TED’in burs geleneği doğrultusunda tüm öğrencilerini burslu almaktadır. Tam Burs ile yerleşen öğrencilere ücretsiz yurt imkanı sağlanır. Öğrenciler, derslere kayıtlı olarak öğrenimine devam ettiği ve disiplin cezası almadığı takdirde, başarı durumu/genel not ortalaması bu bursların devamını etkilemez. Üniversiteye ilk girişte sağlanan burslar normal öğrenim süresince kesintisiz devam eder; verilen burs, öğrenimine İngilizce Dil Okulu’nda başlayan öğrenciler için 6 yıl, doğrudan birinci sınıfa başlayan öğrenciler için ise 5 yıldır. Başlangıç kurunda hazırlık eğitimine başlayan öğrenciler bir yılda İngilizce eğitimlerini tamamlayıp fakültelerdeki programlarına geçerse ,bursları %10 artar. %90 ve daha fazla burslu olanlara bu artış uygulanmaz. Öğrenciler Burs Yönetmeliğinde belirtilen hükümlere tabidir.(bk. www.tedu.edu.tr) İhtiyacını belgeleyen öğrenciler için yemek ve kitap bursu vardır. Ayrıca, eğitim süresince başarı ve çalışma bursları mevcuttur; ayrıntılar web sitesinden öğrenilebilir. TED Yükseköğrenim Vakfı tarafından TEDÜ Eğitim Fakültesi öğrencileri için toplam 10 adet ihtiyaç bursu, kismi burslu programlara yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere verilmek üzere ayrılmıştır. Uluslararası Bakalorya (IB) diploma notu 32-37; veya Fransız Bakalorya diploma notu 14-16 olan ve TED Üniversitesi’nin lisans programlarına yerleşen öğrencilere İngilizce Hazırlık sınıfı ve lisans öğretimi süresince %25 ek burs verilir. IB diploma notu 38 ve yukarı; veya Fransız Bakalorya diploma notu 17 ve yukarı olan ve TEDÜ’nun lisans programlarına yerleşen öğrencilere İngilizce Hazırlık sınıfı ve lisans öğrenimi süresince %50 ek burs verilir. 

TED Üniversitesi programlara değil fakültelere öğrenci alarak öğrencilerin tercihlerini birinci sınıf tecrübesinden sonra yapmalarına imkan sağlayacaktır. Mühendislik Programları: Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği lisans derecelerini; Mimarlık programı Mimarlık lisans derecesini; İktisadi ve İdari Bilimler Programları: Ekonomi, İşletme, Uluslararası İlişkiler lisans derecelerini; Öğretmenlik Programları Sınıf Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans derecelerini kapsar. Öğrencilerden, yerleştirildikleri programa kayıt yaptırırken ilgi duydukları lisans diploma programını belirtmeleri istenecektir. Esas öğrenim görmek istenen lisans diploma programı ise ikinci sınıfın başında öğrencilerin tercihleri doğrultusunda kesinleştirilecektir. Bu tercihlerde TEDÜ hiçbir kısıt koymaz. Ancak, YÖK Yönetmeliğinin kurum içi yatay geçiş hükümlerine göre yapılır.