Neden TEDÜ?Abdurrahman Köprü

"TEDÜ'yü güçlü akademik kadrosu, başarılı 90 yıllık geçmişi ve TED adının bilinirliğinden dolayı seçtim. Üniversiteye başladıktan sonra TEDÜ'nün sağladığı kaliteli İngilizce ve lisans eğitimi, sosyal etkinlikleri ve imkânları bana bir kez daha doğru bir karar verdiğimi gösterdi."

Aleyna Çankaya

"Diğer üniversitelere nazaran TEDÜ'nün çok daha iyi İngilizce eğitiminin olduğunu düşünüyorum. Hayvan ve çevre dostu bir kampüse sahip olmak, okulumuzun sahip olduğu güzel özelliklerden bir diğeri. Türk Eğitim Derneğinin asırlık eğitim tecrübesinin, geleceğimi yönlendirmemde önemli etkisinin olacağını düşünmem de bana TEDÜ'yü seçmemde etkili oldu."

Ayşe Oben Görgün

"Tercihlerimi yaparken, üniversitelerin bilimsel eğitime verdiği önem ve öğrencilerinin gelişimi için sunduğu olanaklar benim için önemliydi. TEDÜ’de gerçek anlamda bilimle tanıştım. Şu an ikinci bölümüme de başladım. Alacağım iki diploma, kariyer yolunda bana fazlasıyla artı olacak."

Batuhan Önder

"TEDÜ’ye gelen ve bölüme geçen ilk öğrencilerden biri olarak gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, burası kalabalıkta kaybolacağınız, yalnızca gidip geleceğiniz bir üniversite değil; burası birlikte yaşayacağınız, onunla olgunlaşıp kendinizin farkına varacağınız bir yer. Buradan mezun olurken yalnızca bir mühendis, bir PDR’ci, bir mimar olmayacak; kendini her yönde geliştirmiş, hayatın her türlü engeline hazır, çok yönlü bireyler haline geleceksiniz. Mezun olduktan sonra, hayatınıza TEDÜ’lü olarak devam edeceksiniz."

Berat Eken

"TEDÜ'yü tercih etmemdeki en büyük sebep, aile ortamına sahip olmasıdır. Daha önce burada okuyan arkadaşlarımdan dinlediğim kadarıyla buradaki aile ortamı, insanı üniversiteye bağlayan önemli bir unsurmuş. Bunu, buraya gelince daha iyi anladım. TED Üniversitesi ve Türk Eğitim Derneği, gerçekten aidiyet duygusunu insana yaşatıyor." 

Berk Şen

"Eğitimin ve sosyal olanakların zenginliği, kadronun tanınmış akademisyenlerden oluşması ve TED’e bağlı bir kurum olması, TEDÜ’yü tercih etmemdeki en önemli ayrıntılardı. Öğrenci kulüpleri ve spor imkânları sayesinde kendimi sosyal alanlarda da geliştiriyorum."

Cem Sevindik

"İlkokul ve ortaokul eğitimimi TED Ankara Kolejinde aldığım, yani öncesinde de kurumun bir üyesi olduğum için yükseköğretimde de TED ailesine sonuna kadar güvenebileceğimi biliyordum. Öğrenci odaklı bir Üniversite olması, öğrenci topluluklarına yeni imkanlar vermesi, sosyal yaşam ve gelişimi eğitimin ayrılmaz bir parçası olarak görmesi, TED Üniversitesini seçmemdeki bir başka unsurdu. Bölümler yerine fakülteye öğrenci alınması sayesinde bir senenin sonunda okuduğum fakültede kendime en uygun bölümü seçme şansını yakaladım. Eğitimin yüzde yüz İngilizce olmasının yanı sıra, liberal eğitim felsefesiyle daha eleştirel düşünebilmem, sorgulayabilmem ve yaratıcı fikirler üretebilmem, tercihimin doğru olduğunu bana bir kez daha gösterdi. TEDÜ'deki güçlü akademik kadro ve öğrencilere sunulan kariyer olanakları, geleceğe daha güvenle ve umutla bakmamı sağladı."

Derin Yaya

"TED Ankara Kolejinden mezun olduktan sonra, TED Üniversitesinin de eğitimde ayrıcalıkları olacağına ve uluslararası ayrıcalıklarına inandığım için TEDÜ'yü seçtim. TEDÜ’nün sporculara sunduğu olanaklar ve bursları Üniversitenin avantajları arasında sayabilirim."

Eda Nur Abanozoğlu

"TED Ankara Kolejinden mezun olduktan sonra eğitimime TED Üniversitesinde devam etmek istedim. Üniversitenin Mimarlık Bölümü öğrencilerine sunmuş olduğu ayrıcalıklar, stüdyoda her bir öğrenciye düşen masa, çalışma imkânları ve akademik kadrosu, TED Üniversitesini seçmemde önemli olan diğer etkenlerdi. Stüdyo dışında, Üniversitenin eğitim merkezleri ve Kampüsün sunduğu spor olanakları TEDÜ’nün diğer artıları."

Emre Şen

"TEDÜ’yü seçtim çünkü hem okuyup hem çalışma fırsatına ve aynı zamanda Üniversitenin gelişmesinde birebir görev alma imkanına sahibiz."

Gizem Bilgin

"TEDÜ’yü, TED ailesinin bir parçası olmanın vermiş olduğu ayrıcalıklar ve köklü geçmişinin güvencesi nedeniyle seçtim. TEDÜ, donanımlı akademik kadrosu ve benimsediği liberal eğitim felsefesi sayesinde kendi alanım dışında da gelişmemi ve çok yönlü olmamı sağladı."

Ilgaz Eyidoğan

"TEDÜ, 21. yüzyılın eğitim anlayışına uygun şekilde öğrenciyi merkezine koyan sistemiyle, bana mesleğimi üniversiteye girdikten sonra seçme olanağını sundu. TEDÜ sınırları içerisinde olduğum her an, fikirlerimin değerli olduğunu hissediyorum. Bu kampüs içinde bulunuyor ve üretiyor olmaktan büyük mutluluk duyuyorum."

Mehmet Can Yalçın

"Üniversite sınavlarında puanlarım gayet iyiydi fakat burslu okuma konusunda kaygılarım vardı. TEDÜ’yü tercih etmemde eğitim kalitesinin yanı sıra, bursumun eğitimim boyunca kesilmiyor olması da etkili oldu. Bunun yanında, TEDÜ’nün arkadaşlarımla geliştirmek istediğimiz projelere verdiği destek oldukça önemli."

Onur Kızılkaya

"TEDÜ'yü seçmemdeki en büyük neden, TED geleneğinden gelen kaliteli eğitimdi. TEDÜ'nün benim için en göz alıcı özellikleri, akademik kadrosunun güçlü olması ve akademisyen-öğrenci ilişkisinde uçurum olmaması. Bana sunduğu birçok imkân sayesinde, lisans yıllarımı çok değerli ve dolu dolu geçiriyorum. Yine olsa yine TEDÜ'yü seçerdim."

Sercan Temel

"TEDÜ’yü seçmemin en büyük sebeplerinden birisi, %100 İngilizce eğitiminin olması. Üniversiteye başladıktan sonra bu kararımdan hiç pişman olmadım çünkü TEDÜ, konumu ile birçok üniversiteden bir adım daha önde. Şehrin tam göbeğinde ve toplu taşıma araçları ile ulaşım çok rahat. TEDÜ’ye en çok güvendiğim nokta, liberal eğitim anlayışını sonuna kadar benimsemiş bir üniversite olması. TED Üniversitesinin Öğrenci Konseyi’nde yer aldıktan sonra hayatımda birçok noktada değişiklik farkettim. TEDÜ Öğrenci Konseyi’nin bana kattığı birçok değer söyleyebilirim fakat bunlar arasında en önemlisi kriz yönetimi konusunda beni bir üst noktaya taşıması. Öğrenci ve idari kadro arasındaki köprü olduğumuz için birçok sorunun çözüm yolu Öğrenci Konseyi'nden geçmektedir."

Tuğba Ceren Deniz

"Üniversite tercihimi yaparken önceliğimi verilen eğitimin kalitesine göre yapmak istedim. Bu doğrultuda üniversitelerin akademik kadrolarını incelediğimde tercihim TEDÜ oldu. Okumakta olduğum Psikoloji Bölümü'nü iyi bir akademik kadro desteğiyle ve aynı zamanda TEDÜ’nün sağladığı çok çeşitli sosyal ve akademik imkânlarla devam ettirdiğim için çok mutluyum. Evrensel bir bilim dalı olan ve akademik kaynakların öncelikle İngilizce olarak yayımlandığı bir bölümü, TEDÜ’de %100 İngilizce okuyor olmak da benim için büyük bir şans."

Tuğrul Çağlar Altıntaş

"TEDÜ’yü seçmemin altında yatan neden, TED ailesinin köklü geçmişi ve başarılı eğitim kadrosuyla birçok gencin geleceğine garantisi olmasıdır. TEDÜ, verdiği %100 İngilizce eğitimle birlikte bizlere yurt dışının kapılarını açmakla kalmayıp, bizleri vatanını milletini seven, eğitim seviyesi yüksek bireyler haline getirmeyi hedeflemiştir."

Zeynep Çakır

"TED Üniversitesini, eğitimde ve bireyde yarattığı fark dolayısıyla tercih ettim. Üniversitede geçirdiğim 3 yıl boyunca, akademik birikimin dışında pek çok sosyal alanda da kendimi geliştirme fırsatı buldum. Hatta yıllardır hayal ettiğim gibi pek çok fotoğrafçılık sergisinin organizasyonunda görev aldım. Akademisyenlerimizin bizlerle olan yakın ilgisi, kişisel gelişimimize gösterilen özen, kariyerimizde yol bulmamız için yapılan destekler, sosyal aktivitelerin desteklenmesi ,bizim her anlamda hayata hazırlanmamızı sağladı. Geleceğim için fark yaratacak bir eğitim aldığımı düşünüyorum."

 

90 Yıllık Deneyim

TED Üniversitesi, kendisini eğitime adamış ve Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan Türk Eğitim Derneğinin 90 yıllık deneyimi ve bilgi birikimi ile kurulmuş genç, dinamik ve çağdaş bir üniversitedir.

Öğrenci Odaklı

Üniversitelerin temel amacı öğrencilerdir. TED Üniversitesi bu doğrultuda öğrenci odaklı bir eğitim anlayışına sahiptir. Önceliğini, öğrencilerini çok yönlü yetiştirip değişen ve zorlaşan dünyaya hızla uyum sağlayabilen bireyler mezun etmeye çalışmak oluşturur. Öğrencilerini, her güçlüğü yenebilecek bilgi birikimine sahip, açık görüşlü, etik, kendini sürekli geliştiren, derinlikleri olan bireyler olarak hayata hazırlar. Eğitimi çok yönlü vermeye çalışmasının yanı sıra, öğrencilerin sosyal hayatlarında da çok yönlü olmalarını sağlar. Sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmelerini, öğrenci kulüplerinde aktif rol almalarını talep eder.

Erkin Eğitim (Liberal Arts) Yaklaşımı

TEDÜ, temel beceri ve yeteneklerin meslek eğitimi kadar önemli olduğuna inanır. Dünya çapında bilinirliği ve saygınlığı olan üniversitelerin uyguladığı “liberal arts” yaklaşımını benimser. Eleştirel düşünebilen, sorgulayan, yenilikçi, yaratıcı, kendisini iyi ifade edebilen öğrenciler yetiştirebilmek için düzenlenmiş, diğer üniversitelerden farklı bir müfredatı vardır. Aynı zamanda her öğrencinin yandal seçerek farklı alan ve disiplinleri tanımasına; sunduğu çok sayıdaki seçmeli ders seçeneğiyle ilgi alanına göre uzmanlaşmasına imkân verir.

Fakülteye Öğrenci Alımı

%100 İngilizce eğitim verilmekte olan TEDÜ’de, hazırlık sınıfını geçen İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Mühendislik Fakültesi öğrencileri, birinci sınıfta girdiği programa ait ortak dersleri alır ve ikinci sınıfın başında daha bilinçli olarak tamamen isteğe dayalı meslek tercihi yapma fırsatı bulur.

İyi İngilizce Eğitimi

TEDÜ’nün başlıca hedeflerinden biri, İngilizce’yi çok iyi öğretmektir. Tüm fakülte ve programlarımızda %100 İngilizce eğitim-öğretim uygulanır. İngilizcesi yeterli olmayan öğrencilerimiz için yetkin ve geniş bir kadroya sahip İngilizce Dil Okulumuz bulunur. İngilizcesi gerekli yeterliliklere sahip öğrencilerimiz, bölüme geçiş yapabilir.

Çevresiyle Bütün

TEDÜ, çevresiyle bütünleşen bir şehir üniversitesidir. Bulunduğu çevreye ve topluma ihtiyaçları doğrultusunda katkı sağlar.

Araştırmalarda Sosyal Fayda

TEDÜ, araştırmaya önem veren bir üniversitedir. Yaptığı araştırmaların sosyal fayda ve yarar sağlamasını istediği için araştırmaların uygulanabilir ve projelendirilebilir olmasına önem verir. Disiplinlerarası ve niş konulara eğilmeye çalışır. Öğretim üyeleri, yaptıkları araştırmalara lisans öğrencilerimizi de dahil ederek sadece hazır bilgiyle yetinmeyen, öğrenmeye merakı olan, araştırma yapabilen ve yeni bilgileri bulabileceği özgüvenine sahip öğrenciler yetiştirir.

Akademik Kadro

TEDÜ’nün akademik kadrosu kuvvetlidir; Amerika, Avrupa ve Türkiye’nin seçkin üniversitelerinde yetişmiş ve konusunda başarılı hocalar yer alır. Teorik ve uygulamalı eğitim verir. Bunun yanı sıra, öğrenci memnuniyetinin yüksek olduğu konulardan bir diğeri ise öğretim üyelerinin odaları sınıflarla aynı katlarda yer aldığından, öğrenci-öğretim üyesi etkileşiminin yüksek olmasıdır. 

57 Üniversite ile Anlaşma

TEDÜ’de uluslararası değişim programları vardır. Erasmus+ kapsamında 57 yabancı üniversite ile anlaşması bulunur. Dünya üniversiteleri ile kurulan bağlantılar sayesinde TEDÜ, öğrencilere dünya görüşü ve tecrübesini kazanma fırsatı verir.

Burs İmkânı

TEDÜ’ye giriş sırasında sağlanan burs imkânları ile öğretim sırasında sağlanan burs imkânları bulunur. TEDÜ, üniversiteye giriş sırasında %100, %75, %50 ve %25 oranlarında verilen burslar dışında; Uluslararası Bakalorya Bursu, Bilim İnsanı Bursu, Spor Bursu ve Kardeş Bursu verir. Öğretim sırasında ise öğrenciler; Başarı Bursu, İhtiyaç Bursu ve Çalışma Bursu’ndan faydalanabilir.

Kariyer ve Staj Olanakları

Bünyesinde bulunan TED Üniversitesi Kariyer Merkezi, öğrencilerimizin kariyerleriyle ilgili talepleriyle birebir ilgilenir. Öğrencilerin mezun olmadan önce iş dünyası ile doğrudan iletişim içinde olarak iş ortamlarını tanımaya başlamalarına, dolayısyla mezuniyet sonrası profesyonel hayata daha kolay geçiş yapmalarına yardımcı olur. Öğrenci ve mezunlarına tam zamanlı, yarı zamanlı, kısa dönemlik ve zorunlu staj olanaklarının yaratılması konularında çalışmalar yapar. Bunun yanında Kariyer Öncüleri Programı ile öğrenci ve rol model alabilecekleri kişileri bir araya getirerek kariyer hedefleri için farkındalık yaratacak vizyonları görmelerini sağlar. Kariyer günleri ile söyleşiler düzenleyerek sektör ve firmaları tanıtır.

Yurtlar

Üniversitemizin 2015 - 2016 akademik yılında açılan 93 yatak kapasiteli Gülseren Erkek Öğrenci Yurdu bulunmaktadır. 2016 - 2017 akademik yılında öğrencilerimiz için iki bloktan oluşan 392 kapasiteli Mustafa Kemal Kız Öğrenci Yurdumuz hizmete girmiştir. Tüm yurtlarımız, öğrencilerin öncelikli ihtiyaçlarını sağlayacak şekilde hazırlanmıştır. Bütün odalarımızda banyo tuvalet olup, öğrencilerimize ders çalışma, dinlenme ve sosyal aktivite imkanı sağlayacak ortak alanları mevcuttur. Yurt görevlilerimiz, kayıtlar esnasında yurtlar hakkında detaylı bilgi verecekler ve kayıtları alacaklardır.

Kampüste Yaşam

Konfor: TEDÜ, öğrenci odaklı tasarlanan mimarisi ile öğrencilerine konforlu, rahat ve çalışmaya teşvik eden bir eğitim alanı sunar. Gelişmiş teknolojik altyapısı sayesinde ise öğrencilerini son teknoloji ile buluşturur.

Kültür-Sanat: Kampüs içerisinde bulunan kültür merkezleri ve sergi salonlarıyla birlikte TEDÜ, kültür-sanat faaliyetlerine ağırlık verir.

Spor: Öğrencilerin hafta içi ve hafta sonu belirlenen saatlerde, sınırsız kullanabilme hakkına sahip olduğu; yarı olimpik yüzme havuzu, çok amaçlı kapalı spor salonu ve fitness merkezi bulunur.

Öğrenciler İçin: TEDÜ’de öğrenci odaklı eğitim anlayışını desteklemek amacıyla kurulan; halka açık kütüphane, Öğrenci Danışma Merkezi, Öğretme ve Öğrenme Merkezi ve Sürekli Eğitim Merkezi bulunur.

-TEDÜ, şehrin tam merkezinde olduğu için öğrenciler Kampüsümüze kolaylıkla ulaşabilme imkânına sahiplerdir.

-TEDÜ, çevresinin ve toplumun ihtiyaçları doğrultusunda fayda sağlayabilmek adına Sosyal İnovasyon Merkezi’ni kurmuştur.

-TEDÜ, bulunduğu bölgeyi uluslararasılaştırmaya başlamıştır. Erasmus+ programı sayesinde Üniversitemize gelen yabancı öğrenciler, çevrede hemen fark edilmekte ve farklı bir hava yaratmaktadır.

Üniversitemiz bünyesinde aday öğrencilerimizin sorularına cevap verebilecek ve Kampüsü tanıtabilecek bir tanıtım ekibi kurulmuştur. Öğrencilerimizden oluşan Tanıtım Ekibimiz, genç ve dinamik bir ekiptir. Her türlü sorunuza cevap vererek sizlere destek olmak için hazırlardır.