Kampüs ve Tesisler

Kampüs ve Tesisler

Kampüste Yaşam

TEDÜ Kampüsü; şehir merkezinde ve ulaşım ağının kesişme noktasında yer alır. TEDÜ için TEDÜ’ye özel tasarlanan mimari, öğrencisine konforlu, rahat ve çalışmaya teşvik eden bir eğitim alanı sunmaktadır. Son derece gelişmiş teknolojiyle altyapısını donatan TEDÜ; en etkin, kullanışlı ve hızlı verimi alabileceği teknik olanaklarla öğrencisine güven vermektedir.

TEDÜ, kampüs içinde konumlandırılan öğrenci merkezleri aracılığıyla, tüm kültür-sanat faaliyetlerini öğrencileriyle buluşturmaktadır. TEDÜ; kulüp çalışmaları, konserler, tiyatro ve film gösterileri, sergiler, çeşitli performanslar gibi birçok etkinliğe önem ve öncelik vermektedir. TEDÜ öğrencileri, sosyal ve sportif etkinlikler için TEDÜ kampüsünde bulunan yarı olimpik yüzme havuzu, çok amaçlı kapalı spor salonu ve fitness merkezini hafta içi ve hafta sonu belirlenen saatlerde sınırsız kullanabilmektedir. Tesislerimiz aynı zamanda, öğrenci topluluklarımızın düzenlediği sosyal ve sportif organizasyonlara da ev sahipliği yapmaktadır.

 

Spor Merkezi 

TEDÜ öğrencileri, sosyal ve sportif etkinlikler için TEDÜ kampüsünde bulunan yarı olimpik yüzme havuzu, çok amaçlı kapalı spor salonu ve fitness merkezini hafta içi ve hafta sonu belirlenen saatlerde sınırsız kullanabilmektedir. Tesislerimiz aynı zamanda öğrenci topluluklarımızın düzenlediği sosyal ve sportif organizasyonlara ev sahipliği de yapmaktadır.

Takımlarımız:

 • Atletizm (Erkek)
 • Basketbol (Kadın-Erkek)
 • Bilek Güreşi (Kadın-Erkek)
 • Dans (Kadın)
 • Eskrim (Kadın)
 • Okçuluk (Kadın-Erkek)
 • Oryantring (Erkek)
 • Ragbi (Erkek)
 • Salon Futbolu (Erkek)
 • Satranç (Kadın)
 • Spor Tırmanışı (Kadın-Erkek)
 • Su Topu (Erkek)
 • Tenis (Kadın-Erkek)
 • Voleybol (Kadın-Erkek)
 • Yüzme (Kadın-Erkek)

Kişisel spor aktiviteleri:

 • Pilates
 • Tai chi
 • Yoga
 • Zumba

 

Sağlık Merkezi

TED Üniversitesinde sağlık hizmetleri, tam gün çalışan doktor ve hemşiremiz tarafından verilmektedir.

Öğrencilerimiz sağlık sorunları için başvurduklarında ilk muayene ve tedavi hizmetleri Sağlık Merkezimizde yapılmaktadır. Daha ileri tetkik ve tedavi gerektiren durumlarda ise öğrencilerimiz, sahip oldukları sosyal güvenceye uygun sağlık kuruluşlarına yönlendirilmektedir.

Sağlık merkezimizde öğrencilerimize tanı ve tedavi hizmetlerinin yanı sıra, sağlık danışmanlığı da yapılmaktadır. 

Sağlık Merkezi, TED Üniversitesi yerleşkesinde E Blok Giriş Katı'nda bulunmaktadır.

Uzm. Dr. Füsun Şener

Tel: 0 (312) 585 00 77

E-posta: fusun.sener@tedu.edu.tr  

Hemşire Aynur Eryılmaz

Tel: 0 (312) 585 02 08

E-posta: aynur.eryilmaz@tedu.edu.tr  

 

Yurtlar

Üniversitemizin, 2015 - 2016 eğitim yılında açılan 93 yatak kapasiteli TEDÜ Gülseren Erkek Öğrenci Yurdu ve 2016 – 2017 eğitim yılında açılan, iki bloktan oluşan, 392 yatak kapasiteli TEDÜ Mustafa Kemal Kız Öğrenci Yurdu bulunmaktadır. Tam burs ile yerleşen öğrencilerimizden; yerleştirildiği programla ilgili dil puan türünde ilk 3.000, diğer puan türlerinde ilk 30.000 içine giren öğrencilerden tümüne, 4 kişilik odalarda ücretsiz yurt, yurtlarda kahvaltı ve akşam yemeği imkânı sağlanmaktadır. Tüm yurtlarımız, öğrencilerin öncelikli ihtiyaçlarını sağlayacak şekilde hazırlanmıştır. Bütün odalarımızda banyo ve tuvalet olup, öğrencilerimize ders çalışma, dinlenme ve sosyal aktivite imkânı sağlayan ortak alanlar mevcuttur. Yurt görevlilerimiz, kayıtlar sırasında yurtlar hakkında detaylı bilgi verecekler ve kayıtları alacaklardır.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

 

Fatma Semih Akbil Kültür Merkezi

TED Üniversitesinde yer alan ve 1.400 m2 kapalı alanı olan Fatma - Semih Akbil Kültür Merkezi’nde;

 • 196 kişilik konferans salonu,
 • 96 kişilik 2 adet seminer ve toplantı amfisi,
 • 66 kişilik 2 adet eğitim ve toplantı amfisi,
 • Sergi alanları ve fuaye alanı bulunmaktadır.

Özenli mimarisi ve ileri teknolojisi ile her türlü kongre, seminer, toplantı, konferans ve kültürel etkinliklerin düzenlenmesine olanak sağlayacak biçimde tasarlanan kültür merkezinin işleyişi, dışarıdan hizmet almadan sağlanmaktadır. Merkezdeki etkinlikler süresince, TEDÜ kampüsünün diğer fiziki ve teknik olanaklarından da yararlanılabilmektedir. Merkezde, üniversite içine ve dışına canlı yayın yapılabilmesine olanak sağlayan ışık, ses, görüntüleme, kayıt ve yayın sistemleri de bulunmaktadır.

 

Çok Amaçlı Salon ve Fuaye Alanı

TED Üniversitesinde, Fatma - Semih Akbil Kültür Merkezine ek olarak, 2. Etap C Blok’ta 650 m2’lik bir alan üzerine kurulu, toplam 200 kişilik Çok Amaçlı Salon ve Fuaye Alanı da bulunmaktadır.

 

Ayşe Ilıcak Kütüphanesi

TEDÜ Mütevelli Heyeti Üyesi Sn. Dr. Erman Ilıcak’ın, annesi Sn. Ayşe Ilıcak adına Üniversitemize bağışladığı Kütüphanemizin amacı; TEDÜ öğretim elemanlarının, öğrencilerinin ve idari personelinin her tür bilgi ve belge gereksinimini karşılamak, kullanıcılarının bilgi kullanma ve üretme alışkanlığı kazanmalarını desteklemek için gerekli ortamı sağlamaktır.

Kütüphanemiz öncelikli olarak TEDÜ öğrencileri ile TEDÜ’nün akademik ve idari personeline hizmet vermektedir. Diğer üniversitelerin öğrencileri ile akademik ve idari personeli, TED okulları ve mezunları ile çevre halkı, materyal ödünç almadan kütüphanemizden faydalanabilmektedir. Kütüphanede (OPAC) bilgisayar terminalleri bulunmaktadır. Kütüphane koleksiyonu, mevcut terminaller ve mobil kütüphane hizmeti ile akıllı cep telefonları ve tabletleri kullanılarak, yazar, kaynak adı, konu ve benzer kriterler aracılığıyla taranabilmektedir. Facebook üzerinde de yer alan kütüphanede, hesabında “Bookshelf” uygulamasını yükleyerek sistemini aktif hale getiren öğrenciler, Facebook’ta çevrimiçi olduğu süre boyunca kütüphanemizden yararlanabilmekte, kullanıcı yorumları ve puanlamaları da yapabilmektedir. Kütüphanede TEDÜ kablosuz ağı üzerinden koleksiyondaki elektronik kaynaklara erişim, araştırma ve internet kullanımına yönelik bilgisayarlar bulunmaktadır. TEDÜ mensupları kullanıcı adı ve şifreleriyle, üniversite dışından kullanıcılar ise günlük şifre ile giriş yaparak bilgisayarlardan yararlanabilmektedir.

Kütüphane personeli ve öğretim elemanları iş birliği ile kitap, süreli yayın, veri tabanları ve rezerv koleksiyonları da oluşturulmuştur. Öğrenci Danışma Merkezi ve İngilizce Dil Okulu, Üniversitenin farklı alanlarındaki koleksiyonlarını oluşturmanın yanı sıra, Üniversite öğretim elemanlarının yürütmüş olduğu projelere kaynak sağlama ve araştırma aşamasında destek olmaktadır. Ayrıca fakültelere VE İngilizce Dil Okulu odaklı veri tabanlarına ve e-kitaplara dijital ortamda ulaşılabilmektedir.

Çok sayıda öğrenciye part-time çalışma imkânı yaratan kütüphanemiz, yılda ortalama 10 adet stajyere ev sahipliği yapmaktadır.

Kuruluşundan bu yana birçok alanda derecelere sahip olan Ayşe Ilıcak Kütüphanesi, genç koleksiyonuyla ve görselliğiyle diğer üniversite öğretim üyelerinin ve öğrencilerinin dikkatini çektiği gibi, TEDÜ dışındaki civar semtlerden gelen kullanıcılara sunduğu hizmetlerle de “yaşayan kütüphane” ve “herkes için kütüphane” olgusunu devam ettirmektedir.

 

Öğrenci Danışma Merkezi (Student Counseling Center, SCC)

Öğrenci Danışma Merkezi; TEDÜ öğrencilerinin bedensel, zihinsel, duygusal, sosyal ve akademik yönlerden en üst düzeyde gelişmelerine destek olmaktadır. Öğrencilerin, gelişim süreçlerinde karşılaşabilecekleri sorunlara koruyucu ve önleyici çalışmalar yaparak yardımcı olmak, mevcut problemler karşısında öğrencilerin var olan potansiyellerini kullanmalarını, sağlıklı ve doğru kararlar almalarını sağlamak merkezin temel hedeflerindendir. Merkezimizde sunulan tüm hizmetler, TEDÜ öğrencilerine bilimsel olarak planlı bir şekilde ve meslek etiği çerçevesinde sunulmaktadır. Öğrenci Danışma Merkezi; bireysel danışmanlık ve grup rehberlik çalışmaları, seminerler ve okula yeni başlayan öğrencilerin Üniversitemizi ve sistemi yakından tanıması için oryantasyon çalışmalarını yürütmektedir.

Detaylı bilgi için;

Özlem Özten

Uzman Psikolog 

Öğrenci Danışma Merkezi Koordinatörü

Tel: 0 (312) 585 00 95

Adres: B Blok 1. Kat No: 165

E-posta: ozlem.ozten@tedu.edu.tr

 

Bilgi Teknolojileri Uygulamaları

TED Üniversitesinin “Bilgi Yönetimi Sistemi” altyapısı, başta öğrenciler, akademisyenler, yöneticiler ve diğer çalışanlar olmak üzere tüm paydaşlarına; modern bilgi yönetimi, iş süreçleri yönetimi, iş birliği ve iletişim hizmetlerini, ortak erişim noktası olan MyTEDU Portal üzerinden bütünleşik bir yapıda sunmaktadır. Bilgi Teknolojileri Müdürlüğü tarafından sunulan tüm servisler ile ilgili servisin tanımı, kimlerin nasıl faydalanabileceğine ilişkin detaylı bilgilere http://it.tedu.edu.tr/ adresinde servisler menüsünden erişilebilirsiniz.

Detaylı bilgi için;

Umut RODOPLU

Bilgi Teknolojileri Yöneticisi

Tel: 0 (312) 585 00 60

E-posta: umut.rodoplu@tedu.edu.tr

 

Öğretme-Öğrenme Merkezi (Center for Teaching and Learning, CTL)

Öğretme-Öğrenme Merkezi, TEDÜ'de sunulan eğitimin niteliğini artırmak amacıyla, yenilikçi pedagojilerin iş birlikli bir ortamda paylaşıldığı platformları desteklemektedir. Bu amaçla fakülte üyelerine gerektiğinde danışmanlık hizmeti sunulmakta, eğitim öğretimin niteliğini artırabilecek sunumlar ve paylaşımlar düzenlenmekte, "Akademik Akran Desteği Programı" ile TEDÜ öğrencilerine bireysel ya da grup akademik destek hizmetleri sağlanmaktadır. Öğretme-Öğrenme Merkezi, öğretim üyelerine yönelik seminerler ve danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Seminerler kapsamında; öğretim üyelerinin deneyimlerini paylaştıkları, eğitim-öğretim süreciyle ilgili güncel araştırma bulgularının paylaşıldığı ve kuram-uygulama bağını güçlendirmeye yönelik çalışmalar düzenlenmektedir. Danışmanlık hizmetleri kapsamında; ihtiyaç duyulan dersler için öğretim üyeleriyle ders planlama, ders etkinlikleri tasarlama; alternatif ölçme ve değerlendirme yöntemleri, bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımı ve ders gözlemleri gibi konularda paylaşımlarda bulunulmaktadır. Merkezimiz, öğrencilerin öğrenme sürecinde aktif olmaları ve öğrenmeye karşı olumlu bir tutum geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla danışmanlık (tutoring) hizmeti sunmaktadır. Programla, öğrencilere destekleyici bir öğrenme ortamı sağlamak ve bağımsız öğrenenler olabilmelerinin yolunu açmak amaçlanmaktadır.

 

TED Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (TEDÜ-SEM)

İyi bir üniversite eğitimini şehrin kalbine taşıyan ve “Yükseköğrenimde de Farkı Biz Yaratırız” sloganıyla yola çıkan TED Üniversitesi, eğitimin yaşam boyu sürmesi gereken bir eylem, bir oluş, kişinin kendini gerçekleştirme yolu olduğu inancıyla bir adım daha ilerleyerek TED Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi - TEDÜ-SEM’i kurmuştur. TEDÜ-SEM aynı zamanda “Türkiye Üniversiteler Sürekli Eğitim Merkezleri Konseyi” üyesidir.

Bireyler, mesleklerinde ilerleyebilmek için gerekli yeterlilikleri kazanmak, kariyer gelişimlerini desteklemek ve mobilitelerini artırmak için yaşam boyu öğrenme metodlarını tercih etmektedirler. TEDÜ-SEM bu amaçla, faaliyetlerini yürütürken toplumun tüm kesimleri ile etkileşime önem vermektedir.

Asıl amacı sürekli gelişmeyi ve iyileştirmeyi teşvik etmek olan TEDÜ-SEM, Türkiye’nin en köklü, deneyimli ve dinamik eğitim kurumlarından olan Türk Eğitim Derneği okullarının tecrübelerinden ve TED Üniversitesinin akademik uzmanlığından yararlanarak, ülkenin ihtiyaç duyduğu insan kaynağını yetiştirmek, yetişmiş insan kaynağının kapasitesini artırmak ve gelişimini desteklemek hedefiyle faaliyetlerini sürdürmektedir.

TEDÜ-SEM, üniversite sonrası farklı bilgi alanlarında kendilerini geliştirmek isteyen gençlere, gelişen ve her gün değişen iş dünyasının çalışanlarına ve nitelikli bir iş ve hayat için kendini geliştirmenin gerekli olduğuna inanan her yaştaki katılımcıya yönelik özgün ve kaliteli eğitim ve sertifika programları düzenlemeyi, çalışma yaşamındaki sayısız değişkenli ortamlarda yer alan bireylerin kendilerini iş dışında da keşfetmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

TEDÜ-SEM, kamu ve özel kurum ve kuruluşların çalışanlarına yönelik özgün eğitim programları hazırlayarak çalışanların kişisel ve kurumsal gelişmelerine katkıda bulunmak, iş dünyası ile üniversite arasındaki ilişkileri geliştirmek, ülke kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla danışmanlık hizmeti de vermektedir.

TEDÜ-SEM, gerek mesleki ve kişisel anlamda gerekse birtakım becerileri geliştirmek anlamında çeşitli eğitimler sunmaktadır. Bu eğitimler sayesinde katılımcılarının bilgi alt yapısını geliştirmeyi hedeflemektedir.

TEDÜ-SEM’in bünyesinde yer alan Yabancı Diller Koordinatörlüğü, İngilizce dil eğitiminde önder olan TED kurumlarının kalite politikalarından ödün vermeyen anlayışıyla bireylere, kurumlara ve gruplara çeşitli İngilizce eğitimler ve diğer yabancı dillerin eğitimleriyle hizmet vermektedir.

Stratejik Gelişim Ekseninde İngilizce ve Yabancı Dil Eğitimleri, Profesyonel, Bireysel ve Kurumsal Eğitimler olan TEDÜ-SEM’in 2017 yılında açtığı eğitimler arasında;

1- Dijital Oyun Geliştirme Yazılım ve Tasarım Sertifika Programları:

2- Süreç ve Yöntem Odaklı Proje Yönetimi Eğitimi

3- Vaka Analizleri ile Proje Risk Yönetimi Eğitimi

4- Liderlik Ederek Projeleri Yönetmek

5- Dijital Pazarlama Eğitimi

6- Medya Okuryazarlığı Eğitimi

7- Finansal Tabloların Okuması ve Değerlenmesi Eğitimi

8- Profesyonel Yaşamda Sözlü ve Sözsüz İletişim Eğitimi

9- Yöneticiler İçin İnsan Kaynakları Yönetimi

10- Üst Düzey Yönetici Asistanlığı Eğitimi

11- İş İngilizcesi

12- Konuşma Kulübü

13- İspanyolca

14- TOEFL IBT Sınavına Hazırlık Programı

15- IELTS Sınavına Hazırlık Programı

gibi eğitimler yer almaktadır. Bu ve benzeri eğitimlerle TEDÜ-SEM, her yaştan, her eğitim kademesinden ve her sektörden bireylerin mesleki ve kişisel gelişimleri için yaşam boyu ihtiyaç duydukları bilgiye nereden erişebileceklerini ve ellerindeki bilgiyi nerede ve nasıl kullanabileceklerini öğretmeyi amaçlamaktadır.