Ana içeriğe atla

Puan ve Kontenjanlar

5 fakültede 23 lisans programı ile eğitim veren TED Üniversitesi’nde, öğrencilerin %92'sine çeşitli burs olanakları sunulur. Bu burslar, TED Üniversitesi’ne giriş sırasında sağlanan burslar ve TED Üniversitesi’nde öğrenim sırasında sağlanan burslardır. 

Ücretlerle ilgili detaylı bilgi için tıklayınız. (2022-2023 Akademik Yılı İçin Güncelleme Yapılacaktır)

Tam burslu programlara Ankara il merkezi dışından yerleştirilen öğrencilerimizden; yerleştirildiği programla ilgili dil puan türünde ilk 3.000, diğer puan türlerinde ilk 30.000 içine giren öğrencilerin tümü, dört kişilik odalarda kahvaltı ve akşam yemeği dahil olmak üzere ücretsiz yurt hakkına sahip olur.

TED Üniversitesi’ne giriş sırasında sağlanan burslar; İngilizce Dil Okulu’nda öğrenimine başlayan öğrencilerimiz için azami 6 yılı, doğrudan birinci sınıfa başlayan öğrenciler için azami 5 yılı kapsar. Bursların devamı için akademik başarı koşulu aranmaz.

Daha önce herhangi bir üniversitenin lisans programından mezun olan öğrenciler ile TED Üniversitesi’nde burslu/ücretli statüde kayıtlı olup YKS yolu ile yeniden yerleştirilen öğrenciler ancak burssuz (ücretli) statüde kayıt yaptırır.

Başarısızlık veya azami süresi dolduğu için İngilizce Dil Okulu’ndan/lisans programından ilişiği kesilen öğrencilerin, YKS yolu ile yeniden yerleştirildiğinde yeni kazanılan hakları geçerlidir.

Burslarla ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

TED Üniversitesi'nde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Mühendislik Fakültesi'nde bölüme değil, fakülteye öğrenci alınır. Öğrencilerden, kayıt yaptırırken ilgi duydukları lisans diploma programını belirtmeleri istenir. Ancak öğrenim görmek istenen lisans diploma programı, ikinci sınıfın başında öğrencilerin tercihleri doğrultusunda kesinleştirilir. Bu tercihlerde TED Üniversitesi, hiçbir koşul aramaz.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi - İktisadi ve İdari Bilimler Programları; Ekonomi, İşletme, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler lisans derecelerini kapsar. 

Mühendislik Fakültesi - Mühendislik Programları ise; Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği ve Makine Mühendisliği lisans derecelerini kapsar.

kontenjan

2022 ÖSYS kontenjan ile ilgili veriler YÖK’ün onayına sunulmuştur.

* Son iki yıldır ilgili programlar için %25 Burs oranı verilmemiştir. Yıllara Göre Puan Türleri, Taban ve Tavan Puanlar