Neden TEDÜ?

SeblaEndurluk TEDU

Sebla Endürlük, 20 yaşında, TEDÜ Psikoloji Bölümü Hazırlık Öğrencisi

Senkronize Buz Pateni Milli Sporcusu. “Türk Eğitim Derneği'nin 88 yıllık kaliteli eğitim anlayışına güvenerek ve beni her açıdan ayrıcalıklı kılacağına inanarak tercihimi TED Üniversitesi'nden yana kullandım. Şehir üniversitesi olma özelliğiyle toplumla ve yakın çevresiyle bütünleşmesi TEDÜ'nün artılarındandır. Öğrenci odaklı eğitim anlayışı, kişisel gelişime katkı sağlayan sosyal aktiviteleri ve kariyer öncüleriyle yapılan sohbet imkanları TEDÜ'nün farklı ve ayrıcalıklı olduğu yönlerdir."

 

 

BerkeAytekinTEDU

 

Berke Aytekin, 20 yaşında, TEDÜ İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, 1. Sınıf öğrencisi

“TED'in Türkiye çapında olan bilinirliği, güvenilirliği ve TED ailesine mensup olan ağabeyimden dolayı TED Üniversitesi'ni tercih ettim. Aktif olan Üniversite Toplulukları sayesinde network ağımı genişletip, farklı sosyal aktiviteler yaparak sosyal yönümü geliştirdim. Üniversiteye başladığım günden bu yana hemen her gün üniversite Rektörümüzü görebilmek gibi bir şansa sahibim, yönetime bu denli yakın olan ve öğrencilerin düşüncesini bu denli önemseyen bir üniversitenin parçası olduğum için çok mutluyum.”

 

 

YusufKayaTEDU

Yusuf Kaya, 21 yaşında, TEDÜ Bilgisayar Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisi

“İstediğim Bilgisayar Mühendisliği bölümünün TED Üniversitesi’nin bünyesinde olması, ayrıca TED ilk öğretim okulundan mezun olmam ve TEDÜ’nün şehir üniversitesi olması tercih sebeplerimdir. Öğrenim sürem boyunca TEDÜ’de gördüğüm en büyük fark; eğitim kadrosunu öğretmeye istekli olması ve eğitim ve yönetici kadrosunun başarımıza önem vermesidir. TED Üniversitesinin ülkenin öncü isimlerine erişimi olması öğrencilerin mezuniyet sonrası kararlarına etkili olduğuna ve olacağına inanıyorum. Bizden sonraki nesillerin bizim öncülüğünü ettiğimiz sosyal etkinlik ve sosyal projelerden yararlanacağını ve bu etkinlik ve projelerin ileride onlara yol gösterici olacağını düşünüyorum."

 

 elifgorkemkosetedu

Elif Görkem KÖSE, 22 yaşında, TEDÜ Mimarlık Bölümü 4. Sınıf Öğrencisi

 “TED Üniversitesini Türk Eğitim Derneği’nin köklü geçmişine ve öğrenci odaklı eğitim anlayışına güvenerek tercih ettim. Okuduğum dört sene boyunca her alanda bizlerle yakından ilgilenen ve yardımcı olan akademik kadrosuyla ayrıcalıklı bir eğitim aldığımı düşünüyorum. TEDÜ’nün şehirle iç içe olması, üniversite hayatının sağladığı sosyal yaşam yanında farkındalık kazanmamızı sağlıyor. Öğrenci toplulukları ve aktivitelerinin desteklenmesiyle, kişisel gelişim seminerleriyle ve kariyer öncüleriyle yapılan sohbetlerle akademik eğitimden öte hayata hazırlama anlayışı TEDÜ’de aldığımız eğitimi farklı kılan özelliklerdir.” 

 

BerkBasaranTEDU

 

Berk Başaran, 22 YAŞINDA, TEDÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğrencisi 4. Sınıf Öğrencisi

Sualtı Hokeyi Sporcusu. U23 Türkiye Şampiyonluğu ve Avrupa Kulüpler Şampiyonlukları. “TED’in eğitimde yarattığı farkın üniversite alanında da olacağına emin olduğum için TEDÜ’yü seçtim. Üniversite sınavına hazırlanırken meslekler hakkında doğru bilgiye sahip değildim ve TEDÜ’nün fakülteye giriş sistemi geleceğim hakkında doğru karar vermemde çok faydalı oldu. Eğitimin tamamen ingilizce olması diğer artılarından biridir.” 

 

YigitTEDU

Yiğit Sever, 22 Yaşında, TEDÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 4. Sınıf Öğrencisi

“TEDÜ'yü TED adı sebebiyle seçtim, 2002'den beri TED okullarındayım ve başka bir okulu hiç aklımdan geçirmedim. TEDÜ'de beni en çok geliştiren eğitimin kalitesi, özellikle hocaların ilgisi oldu. Hocalarım sadece kendi alanlarına dair değil, Bilgisayar Mühendisliğine dair bildikleri her şeyi benimle sık sık paylaştı ve onların deneyimleri beni hep bir adım ötesine taşıdı. Bu sebepten ötürü projelerde yer aldım, yarışmalara katıldım ve kendi çalışmalarımı gerçekleştirmek için gerekli hevesi ve bilgi birikimini buldum. Öğrencilerini araştırmaya ve üretmeye bu denli teşvik eden bir üniversiteden mezun olduğum için gurur duyuyorum.”

 

melisacarlı TEDU

 

Melis Acar, 22 Yaşında, TEDÜ Mimarlık Bölümü 4. Sınıf Öğrencisi
“TEDÜ’yü seçmemin en büyük sebeplerinden biri TED ismi taşıması ve akademik kadrosunun güven verici olmasıydı. Bunun fakındalığıyla TEDÜ’yü seçtim ve her sene kadronun daha da geliştiğine şahit oldum. Bu seçkin kadronun TEDÜ’nün en büyük ayrıcalığı olduğunun kanısındayım.”

 

 

CagrimKocerTEDU

 

Çağrım Koçer, 22 Yaşında, TEDÜ Mimarlık Bölümü 4. Sınıf Öğrencisi

“TED Üniversitesini, mimarlık bölümünün kaliteli ve ileri görüşlü olmasından dolayı seçtim. 4 sene boyunca aldığım eğitim hem alanımda hem de alanım dışında farklı ve açık fikirli bir insan olmamı sağladı.  Akademik kadrosuyla ve imkanlarıyla mimarlığın çok yönlü yapısına uygun bir birey haline geldim. Okulu seçerkenki beklentilerim fazlasıyla karşılığını buldu. TEDÜ mimarlık ailesinin bir parçası olmaktan gerçekten mutluluk duyuyorum.”

 

 

 

NedenTEDU-AdaySayfası

88 Yıllık Deneyim

TED Üniversitesi, kendisini eğitime adamış Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan Türkiye Eğitim Derneği’nin 88 senelik deneyimi ve bilgi birikimi ile kurulmuş; genç, dinamik ve çağdaş bir üniversitedir.

Öğrenci Odaklı

Üniversitelerin temel amacı öğrencilerdir, bu doğrultuda TED Üniversitesi’de öğrenci odaklı bir eğitim anlayışına sahiptir. Önceliği, öğrencilerini çok yönlü yetiştirmektir. Değişen ve zorlaşan dünyaya hızla uyum sağlayabilen bireyler mezun etmeye çalışmaktır. Her güçlüğü bir şekilde yenebilecek bilgi birikimine sahip, açık görüşlü, etik, kendini sürekli geliştiren, derinlikleri olan bireyler olarak hayata hazırlar. Eğitimi çok yönlü vermeye çalışmasının yanısıra öğencilerin sosyal hayatlarında da çok yönlü olmalarını sağlar. Sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmelerini, öğrenci klüplerinde aktif rol almalarını talep eder.

Liberal Arts Yaklaşımı

Temel beceri ve yeteneklerin meslek eğitimi kadar önemli olduğuna inanır. Dünya çapında bilinirliği ve saygınlığı olan üniversitelerin uyguladığı ‘liberal arts’ yaklaşımını benimser. Eleştirel düşünebilen, sorgulayan, inovatif olan, yaratıcı, kendisini iyi ifade edebilen öğrenciler yetiştirebilmek için düzenlenmiş; diğer üniversitelerden farklı; bir müfredatı vardır. Aynı zamanda her öğrencinin yan dal seçerek farklı alan ve disiplinleri tanımasına, çok sayıdaki seçmeli derslerle ilgi alanına göre uzmanlaşmasına imkan verir.

Fakülteye Öğrenci Alımı

TED Üniversitesi bölümlere değil Fakültelere öğrenci alır. %100 İngilizce eğitim verilmekte olan TEDÜ’de Hazırlık sınıfını geçen öğrenci 1. sınıfta girdiği programa ait ortak dersleri alır ve 2. sınıfın başında öğrencilere daha bilinçli ve tamamen isteğe dayalı meslek tercihi yapma fırsatı sunar.

İyi İngilizce Eğitimi

TEDÜ’nün ilk sıralarda yer alan amaçlarından bir taneside İngilizceyi çok iyi öğretmektir. Tüm fakülte ve programlarımızda %100 İngilizce eğitim-öğretim uygulanır. İngilizcesi yeterli olmayan öğrencilerimiz için kadrosu geniş ve kuvvetli bir ingilizce dil okulumuz bulunur. İngilizcesi gerekli yeterliliklere sahip öğrencilerimiz bölüme geçiş yapabilir.

Çevresiyle Bütün

Çevresiyle bütünleşen bir şehir üniversitesidir. Bulunduğu çevreye ve topluma ihtiyaçları doğrultusunda katkı sağlar.

Araştırmalarda Sosyal Fayda

Araştırmaya önem veren üniversitedir. Yaptığı araştırmaların sosyal fayda ve yarar sağlamasını istediği için araştırmaların uygulanabilir ve projelendirilebilir olmasına önem verir. Disiplinler arası ve niş konulara eğilmeye çalışır. Öğretim üyeleri yaptıkları araştırmalara lisans öğrencilerimizi de dahil edebilir. Bu sayede sadece hazır bilgiyle yetinmeyen, öğrenmeye merakı olan, araştırma yapabilen ve yeni bilgileri bulabileceği özgüvenine sahip öğrenciler yetiştirir.

Akademik Kadro

TEDÜ’nün akademik kadrosu kuvvetlidir, Amerika, Avrupa ve Türkiye’nin seçkin üniversitelerinde yetişmiş ve konusunda başarılı hocalar yer alır. Teorik ve uygulamalı eğitim verir. Bunun yanında öğrencilerinin en memnun olduğu konulardan bir tanesi de öğrenci/öğretim üyesi oranının düşük olmasıdır. Öğretim üyelerinin odaları sınıflarla aynı katlarda yer alır bu sebepten dolayı Öğrenci-öğretim üyesi etkileşimi yüksektir.

55 Üniversite ile Anlaşma

TEDÜ’de uluslararası değişim programları vardır. Erasmus kapsamında 55 yabancı üniversite ile anlaşması bulunur. Dünya üniversiteleri ile kurulan bağlantılar sayesinde öğrencilere dünya görüşü ve tecrübesini kazanma fırsatı verir. Daha fazla bilgi için: http://ipo.tedu.edu.tr/ 

Burs İmkanı

 

Hem TEDÜ’ye giriş sırasında sağlanan burs imkanları hemde öğretim sırasında sağlanan burs imkanları bulunur. Üniversiteye giriş sırasında %100, %50 ve %25 oranlarında verilenb burslar dışında, Uluslararası Bakalorya Bursu/ Bilim İnsanı Bursu, Spor Bursu, Kardeş Bursu verir. Öğretim sırasında öğrenciler Başarı, İhtiyaç ve Çalışma Bursundan faydalanabilir. Daha fazla bilgi için: http://aday.tedu.edu.tr/tr/aday/burslar

Kariyer Olanakları

Bünyesinde bulunan TEDÜ Kariyer Merkezi öğrencilerin talepleri ile birebir ilgilenir. Kariyer Merkezi öğrencilerin mezun olmadan önce iş dünyası ile doğrudan iletişim içinde olarak iş ortamlarını tanımaya başlamalarına, dolayısı ile mezuniyet sonrası profesyonel hayata daha kolay geçiş yapmalarına yardımcı olur. Öğrenci ve mezunlarına tam zamanlı, yarı zamanlı, kısa dönemlik ve zorunlu staj olanaklarının yaratılması konularında çalışmalar yapar. Bunun yanında Kariyer Öncüleri Programı ile öğrenci ve rol model alabilecekleri kişileri bir araya getirerek, kariyer hedefleri için farkındalık yaratacak vizyonları görmelerini sağlar. Kariyer günleri, söyleşiler düzenleyerek sektör ve firmaları tanıtır. Daha fazla bilgi için: http://career.tedu.edu.tr/

Yurtlar

 

TEDÜ’nün 2015 - 2016 eğitim yılında açılan 93 yatak kapasiteli kız yurdu bulunur.  Yeni dönemde öğrencileri için iki bloktan oluşan 426 öğrenci kapasiteli kız ve erkek öğrenci yurdumuz hizmete girecektir.  Tam burs ile yerleşen şehirdışından gelen öğrenciler öncelikli olmak üzere ücretsiz yurt imkanı sağlandığı gibi, yurtlarda kahvaltı ve akşam yemeği  ücretsiz olarak kendilerine ikram edilir. Tüm yurtlarımız öğrencilerin öncelikli ihtiyaçlarını sağlayacak şekilde hazırlanmıştır. Bütün odalarımız da banyo tuvalet  olup, öğrencilerimize ders çalışma, dinlenme ve sosyal aktivite imkanı sağlayacak ortak alanları mevcuttur. Yurt kayıtları için, yurt görevlilerimiz kayıtlar sırasında yurtlar hakkında detaylı bilgi verecekler ve kayıtları alacaklardır. Yurt yerleştirmeleri öncelikle öğrencilerimizin yerleşmek istedikleri oda tipine göre yapılacaktır. Daha fazla bilgi için: http://yurtlar.tedu.edu.tr/

Kampüste Yaşam

Konfor- TEDÜ Öğrenci odaklı tasarlanan mimarisi ile öğrencilerine konforlu, rahat ve çalışmaya teşvik eden bir eğitim alanı sunar. Gelişmiş teknolojik altyapısı sayesinde öğrencilerini son teknoloji ile buluşturur.

Kültür-Sanat- Kampüste kültür-sanat faaliyetlerine ağırlık verir. Bunun içinde kültür merkezleri ve sergi salonları bulunur.

Spor- Yarı olimpik yüzme havuzu, çok amaçlı kapalı spor salonu ve fitness merkezi vardır. Öğrenciler hafta içi ve hafta sonu belirlenen saatlerde sınırsız kullanabilme hakkına sahiptir.

Öğrenciler İçin- Halka açık kütüphanesi, öğrenci dayanışma merkezi, öğretme ve öğrenme merkezi, Sürekli Eğitim Merkezi bulunur.

Daha fazla bilgi için: http://aday.tedu.edu.tr/tr/aday/kampus-ve-tesisler

Şehir Üniversitesi Olmak:

  • TEDÜ şehrin tam merkezinde olduğu için öğrenciler kolaylıkla ulaşabilme imkanına sahiplerdir.
  • TEDÜ’nün kapıları halka daima açıktır
  • Talep eden herkes Sürekli Eğitim Merkezi eğitimlerinden faydalanabilir.
  • TEDÜ çevresinin ve toplumun ihtiyaçları doğrultusunda fayda sağlayabilmek adına bu sene Sosyal İnovasyon Merkezimiz kurulmuştur.
  • TEDÜ bulunduğu bölgeyi uluslararasılaştırmaya başlamıştır. Erasmus programı sayesinde üniversiteye gelen yabancı öğrenciler çevrede hemen farkedilmekte ve farklı bir hava yaratmaktadır.

 

Üniversitemiz bünyesinde aday öğrencilerimizin sorularına cevap verebilecek ve kampüsü tanıtabilecek bir tanıtım ekibi kurduk. Öğrencilerimizden oluşan tanıtım ekibimiz genç, dinamik bir ekiptir. Her türlü sorunuza cevap vererek sizlere destek olmak için hazırlardır.

Tanıtım talebi ve üniversite turu almak için: Ayça Kurgan, ayca.kurgan@tedu.edu.tr , 0(312)585 00 00